RN731JTTD6801C50
Mfr.Part #
RN731JTTD6801C50
Description
RES 6.8K OHM 0.25% 1/16W 0603
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Resistance :
6.8kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.25%
Surface Mount :
yes
Datasheets
RN731JTTD6801C50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6801C50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C