RN731JTTD6801A25
Mfr.Part #
RN731JTTD6801A25
Description
RES 6.8K OHM 0.05% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RN73
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.05%
Resistance :
6.8kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD6801A25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6801A25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C