RN731JTTD6731D25
Mfr.Part #
RN731JTTD6731D25
Description
RES 6.73K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Resistance :
6.73kOhm
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power Rating :
63mW
yes
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD6731D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6731D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.73kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C