RN731JTTD6731D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6731D100
Description
RES 6.73K OHM 0.5% 1/16W 0603
EAR99
Case Code (Metric) :
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.73kOhm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RN731JTTD6731D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6731D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.73kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C