RN731JTTD6730F100
Mfr.Part #
RN731JTTD6730F100
Description
RES 673 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Thin Film
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Resistance :
673Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD6730F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6730F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 673Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C