RN731JTTD66R5F50
Mfr.Part #
RN731JTTD66R5F50
Description
RES 66.5 OHM 1% 1/16W 0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
66.5Ohm
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD66R5F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD66R5F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C