RN731JTTD66R5D25
Mfr.Part #
RN731JTTD66R5D25
Description
RES 66.5 OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
RN73
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
66.5Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RN731JTTD66R5D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD66R5D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C