RN731JTTD66R5D100
Mfr.Part #
RN731JTTD66R5D100
Description
RES 66.5 OHM 0.5% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
66.5Ohm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RN73
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD66R5D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD66R5D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C