RN731JTTD66R5B25
Mfr.Part #
RN731JTTD66R5B25
Description
RES 66.5 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
66.5Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD66R5B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD66R5B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C