RN731JTTD6652F25
Mfr.Part #
RN731JTTD6652F25
Description
RES 66.5K OHM 1% 1/16W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
Ultra Precision
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Series :
RN73
Weight :
2.012816mg
Resistance :
66.5kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
450μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD6652F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6652F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C