RN731JTTD6651F25
Mfr.Part #
RN731JTTD6651F25
Description
RES 6.65K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Series :
RN73
Height :
450μm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
6.65kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD6651F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6651F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C