RN731JTTD6651D25
Mfr.Part #
RN731JTTD6651D25
Description
RES 6.65K OHM 0.5% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
yes
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Resistance :
6.65kOhm
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD6651D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6651D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C