RN731JTTD6651D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6651D100
Description
RES 6.65K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
6.65kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Case Code (Imperial) :
yes
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RN731JTTD6651D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6651D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C