RN731JTTD6651B25
Mfr.Part #
RN731JTTD6651B25
Description
RES 6.65K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RN73
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
6.65kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RN731JTTD6651B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6651B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C