RN731JTTD65R7D100
Mfr.Part #
RN731JTTD65R7D100
Description
RES 65.7 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
65.7Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RN731JTTD65R7D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD65R7D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 65.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C