RN731JTTD6571D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6571D100
Description
RES 6.57K OHM 0.5% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
6.57kOhm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
450μm
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD6571D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6571D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.57kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C