RN731JTTD64R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD64R2B50
Description
RES 64.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Resistance :
64.2Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD64R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD64R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 64.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C