RN731JTTD6492F50
Mfr.Part #
RN731JTTD6492F50
Description
RES 64.9K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tape and Reel (TR)
Weight :
2.012816mg
Height :
450μm
RN73
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
64.9kOhm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD6492F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6492F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 64.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C