RN731JTTD6420D25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD6420D25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 642 OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RN73
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
642Ohm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD6420D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6420D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 642Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C