RN731JTTD6420B50
Mfr.Part #
RN731JTTD6420B50
Description
RES 642 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Resistant
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
642Ohm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Surface Mount
Datasheets
RN731JTTD6420B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6420B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 642Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C