RN731JTTD62R6D100
Mfr.Part #
RN731JTTD62R6D100
Description
RES 62.6 OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance :
62.6Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thin Film
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD62R6D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD62R6D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C