RN731JTTD62R6B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD62R6B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62.6 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RN73
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
450μm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
62.6Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD62R6B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD62R6B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C