RN731JTTD62R0F50
Mfr.Part #
RN731JTTD62R0F50
Description
RES 62 OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
62Ohm
Series :
RN73
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount
Height :
450μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD62R0F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD62R0F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C