RN731JTTD62R0C25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD62R0C25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62 OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RN73
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
62Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD62R0C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD62R0C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C