RN731JTTD6262F25
Mfr.Part #
RN731JTTD6262F25
Description
RES 62.6K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Resistance :
62.6kOhm
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD6262F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6262F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C