RN731JTTD6262D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6262D100
Description
RES 62.6K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
2
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
62.6kOhm