RN731JTTD6262B50
Mfr.Part #
RN731JTTD6262B50
Description
RES 62.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RN73
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
62.6kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Datasheets
RN731JTTD6262B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6262B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C