RN731JTTD6261F25
Mfr.Part #
RN731JTTD6261F25
Description
RES 6.26K OHM 1% 1/16W 0603
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
6.26kOhm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RN73
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD6261F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6261F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C