RN731JTTD6261F10
Mfr.Part #
RN731JTTD6261F10
Description
RES 6.26K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
RN73
Resistance :
6.26kOhm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RN731JTTD6261F10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6261F10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C