RN731JTTD6261B50
Mfr.Part #
RN731JTTD6261B50
Description
RES 6.26K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.26kOhm
Surface Mount
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD6261B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6261B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C