RN731JTTD6261B25
Mfr.Part #
RN731JTTD6261B25
Description
RES 6.26K OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
757
In Stock :
757
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
1608
Resistance :
6.26kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Additional Feature :
Ultra Precision
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RN731JTTD6261B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6261B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.26kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C