RN731JTTD6202D100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD6202D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 62K OHM 0.5% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
RN73
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
62kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Height :
450μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Datasheets
RN731JTTD6202D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6202D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C