RN731JTTD6201F50
Mfr.Part #
RN731JTTD6201F50
Description
RES 6.2K OHM 1% 1/16W 0603
Resistance :
6.2kOhm
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height :
450μm
RECTANGULAR PACKAGE
Additional Feature :
Ultra Precision
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD6201F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6201F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C