RN731JTTD6201F100
Mfr.Part #
RN731JTTD6201F100
Description
RES 6.2K OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Resistance :
6.2kOhm
RN73
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD6201F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6201F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C