RN731JTTD6201C25
Mfr.Part #
RN731JTTD6201C25
Description
RES 6.2K OHM 0.25% 1/16W 0603
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
6.2kOhm
Tolerance :
±0.25%
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RN731JTTD6201C25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6201C25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C