RN731JTTD6201B25
Mfr.Part #
RN731JTTD6201B25
Description
RES 6.2K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
6.2kOhm
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Thin Film
Height :
450μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RN731JTTD6201B25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6201B25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C