RN731JTTD61R9F50
Mfr.Part #
RN731JTTD61R9F50
Description
RES 61.9 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Height :
450μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
Resistance :
61.9Ohm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD61R9F50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD61R9F50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 61.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C