RN731JTTD61R9D25
Mfr.Part #
RN731JTTD61R9D25
Description
RES 61.9 OHM 0.5% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.5%
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
EAR99
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
450μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistance :
61.9Ohm
Datasheets
RN731JTTD61R9D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD61R9D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 61.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C