RN731JTTD61R2F25
Mfr.Part #
RN731JTTD61R2F25
Description
RES 61.2 OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Additional Feature :
Ultra Precision
Weight :
2.012816mg
Resistance :
61.2Ohm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
450μm
Datasheets
RN731JTTD61R2F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD61R2F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 61.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C