RN731JTTD61R2D100
Mfr.Part #
RN731JTTD61R2D100
Description
RES 61.2 OHM 0.5% 1/16W 0603
FIXED RESISTOR
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
61.2Ohm
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thin Film
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RN731JTTD61R2D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD61R2D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 61.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C