RN731JTTD61R2B50
Mfr.Part #
RN731JTTD61R2B50
Description
RES 61.2 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
61.2Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
EAR99
Datasheets
RN731JTTD61R2B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD61R2B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 61.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C