RN731JTTD6190B25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD6190B25
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 619 OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Series :
RN73
Surface Mount :
yes
Resistance :
619Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
450μm
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Moisture Resistant
Voltage - Rated :
50V