RN731JTTD6122D25
Mfr.Part #
RN731JTTD6122D25
Description
RES 61.2K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Resistance :
61.2kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5%
yes
Termination :
SMD/SMT
Thin Film
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RN731JTTD6122D25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6122D25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 61.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C