RN731JTTD6121D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6121D100
Description
RES 6.12K OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
6.12kOhm
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RN731JTTD6121D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6121D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 6.12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C