RN731JTTD6121B25
Mfr.Part #
RN731JTTD6121B25
Description
RES 6.12K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
6.12kOhm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%