RN731JTTD6120D100
Mfr.Part #
RN731JTTD6120D100
Description
RES 612 OHM 0.5% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
612Ohm
Case Code (Metric) :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD6120D100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6120D100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 612Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C