RN731JTTD6120B50
Mfr.Part #
RN731JTTD6120B50
Description
RES 612 OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
612Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
yes
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Feature :
Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RN731JTTD6120B50
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6120B50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 612Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C