RN731JTTD6042F25
Mfr.Part #
RN731JTTD6042F25
Description
RES 60.4K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
60.4kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
450μm
Termination :
SMD/SMT
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RN731JTTD6042F25
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6042F25
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 60.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C