RN731JTTD6042F100
Mfr.Part #
RN731JTTD6042F100
Description
RES 60.4K OHM 1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Additional Feature :
Ultra Precision
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
60.4kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Datasheets
RN731JTTD6042F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD6042F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 60.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C