RN731JTTD6042B50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD6042B50
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 60.4K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Resistance :
60.4kOhm
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
Ultra Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RN73
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W